Milyen egy Business Development Manager napja a TOPdesknél?

A Business Development Manager rendszeresen ellátogat a potenciális ügyfeleinkhez, hogy megismerje üzleti igényeiket, hogy közösen megtalálják azt, hogyan tud a TOPdesk legjobban segíteni, amit a termék demózásával meg is támogat. A BDM kolléga a TOPdesk első arca, akivel a potenciális ügyfél találkozik. De hogyan telik egy átlagos napja nálunk? Kollégánk, Andris válaszolt a kérdéseinkre.

Hogy néz ki egy napod Business Development Managerként a TOPdesknél?

Nagyon változatos munkaköröm van, így minden nap más. Ebben a pozícióban mindig szükség van rugalmasságra, hiszen bármikor bejöhet egy e-mail vagy hívás valamelyik ügyféltől, amit azonnal meg kell válaszolni. Összességében úgy gondolom, hogy ez egy pozitív tényező, mert nem repetitívek a napok, minden nap új dolgok várnak rám. Hátrány lehet, hogy nehéz megtervezni a napjaimat, így a strukturáltság néha hiányzik.

A reggelt általában kávéval indítom, miközben a konyhában megbeszéljük az akutális témákat az érkező kollégákkal. A munkaidőnk 9 órakor kezdődik. Napindítóként a sales csapattal egy negyedórás stand-upot tartunk, ahol átbeszéljük az elmúlt nap történéseit és az aktuális ügyeket.

Délelőtt általában az aktuális feladatokat kezelem, válaszolok az e-mailekre. Felnézek a LinkedInre és körülnézek, hogy milyen potenciális ügyfelek érhetőek el, akiket megcélozhatnék. Ezen felül egyeztetek egy technikai konzulens kollégával a délutáni demóval kapcsolatban, valamint foglalok tárgyalót az online demóhoz. Délben szoktam ebédelni.

Délután elkezdek készülni a demóra, ha személyesen lesz, akkor céges autóval elmegyek az ügyfél székhelyére. A demó általában 1,5-2 óráig tart, ahol megismerkedünk egymással, átbeszéljük az igényeket, vagyis azt, hogy milyen problémára keresnek megoldást. Az aktuális probléma mentén bemutatom nekik a TOPdesk szoftverét, ami interaktív, így a potenciális ügyfél is tud kérdezni közben. Végül pedig az árazásról is szó esik, majd megegyezünk abban, hogyan folytatjuk tovább.

A demó után visszatérek az irodába, majd adminisztrációval zárom a napot, és kiküldöm az ajánlatot a demót tartott ügyfélnek, és ha van valami prioritást igénylő feladat, azt még elvégzem. A munkaidőnk a kezdéstől, és ebédszünet hosszúságától függően öt, fél hatig tart általában. Előfordul párszor, hogy túlórázok, de ezeket a plusz órákat egy másik nap lecsúsztatom, mivel a TOPdesknél fontos a munka-magánélet egyensúlya.

Milyen szokásos feladataid vannak egy átlagos munkanapon?

Fő tevékenységeim mind az ügyfélszerzés körül forognak. Ez magában foglalja a potenciális ügyfelek felkutatását, az ügyfelekkel való kapcsolattartást, a demókra való felkészülést, azok megtartását és utókövetését. Emellett szerződéssel és árajánlatokkal kapcsolatos feladataim is vannak.

Hogyan priorizálod a feladataid?  Hogyan szervezed meg a beosztásod/idődet a hatékony munkavégzés érdekében?

Elsődleges prioritás a “new business”-szel kapcsolatos teendők és a felmerülő kérdések megválaszolása. Az ügyfél nem maradhat információ nélkül, így minden más probléma vagy kérdés csak másodlagos jelentőségű.

Ehhez a pozícióhoz egy igazi hunter/üzletkötő attitűd elengedhetetlen, vagyis jelentős mértékű motiváció arra, hogy új ügyfeleket hozzon be az illető, és érzéke is legyen hozzá.

Andris, Business Development Manager

Milyen sűrűn beszélsz a csapattagjaiddal? Hogyan dolgozol együtt a többi részleggel, például a marketinggel vagy a konzulensekkel?

A sales csapaton belül folyamatos kapcsolatban vagyunk, napi szintű kommunikáció jellemző, például a stand-upok miatt is.

A marketinggel leadek*, hirdetések vagy konferenciák kapcsán szoktunk egyeztetni, ami inkább heti rendszerességű, de odafigyelünk arra, hogy folyamatosan informáljuk egymást.
A konzulensekkel aktívan tartjuk a kapcsolatot, hiszen egy demó előtt vagy után felmerült technikai kérdések kapcsán őket tudjuk keresni. Sőt, folyamatban lévő TOPdesk implementációk kapcsán is vannak találkozási pontok.

Szerződések és implementáció révén a pénzügyeskollégánkkal is többször egyeztetünk, akivel nagyon szeretünk együtt dolgozni.

A projekt koordinátorunkkal is heti egyeztetések zajlanak, szintén a folyamatban lévő szerződésekről, a TOPdesk implementációjáról és pénzügyi hátteréről.

A vezetőségnek is folyamatos visszajelzéseket adunk az értékesítés aktuális állásáról, valamint stratégiai beszélgetéseink is vannak arról, hogy milyen irányban, milyen módszerrel érdemes tovább haladni.

Mit tanácsolnál annak, aki ilyen pozícióban szeretne dolgozni? Milyen skillek elengedhetetlenek a munkádhoz?

Soft skillek közül elengedhetetlen a nyitottság, a helyzetek világos átlátása és megértése, objektív gondolkodás, proaktivitás és rugalmasság mind az ügyféllel szemben, mind a munkaidő megtervezésében. Fontos, hogy az illető dinamikus legyen és jól kezelje a változásokat, hiszen az elmúlt évek nehézségei, krízisei különböző megküzdési mechanizmusokat igényeltek tőlünk (koronavírus, háború, technológiai változások stb.).Ehhez a pozícióhoz elengedhetetlen egy igazi hunter/üzletkötő attitűd, vagyis jelentős mértékű motiváció arra, hogy új ügyfeleket hozzon be az illető, és érzéke is legyen hozzá.

A TOPdeskhez való jelentkezésnél elvárt az értékesítési tapasztalat, lehetőleg B2B vállalatnál (IT/technológiai szektorban). Kezdőknek pedig a Sandler módszer megismerését és áttanulmányozását ajánlanám, a következő könyv segítségével: David H. Sandler, You Can’t Teach a Kid to Ride a Bike at a Seminar: The Sandler Sales Institute’s 7-Step System for Successful Selling.

Milyennek látod a piacot jelenleg?

A magyar piac egyszerre lehetőség és kihívás, mivel Magyarországon alacsony a digitalizáltság mértéke a vállalatok körében. Sokszor találkozom nagyon elavult informatikai folyamatokkal a cégeknél, így a következő évtizedben a digitalizáció lesz a főszereplő.

Gyakran tapasztalom, hogy az informatika egyfajta “mostohagyerek” a vállalatok életében. Az igazi döntéshozók, az igazgatósági tagok most kezdik felismerni ennek fontosságát, így a következő évtizedben biztosan változás várható. Nyugati országok ennél már előrébb járnak, mivel ott már korábban felismerték, hogy szükség van egy hatékony és kiegyensúlyozott működést támogató helpdesk szoftverre. Magyarországon ez a felismerés most kezd kialakulni.

Kedvet kaptál, hogy kipróbáld magad nálunk Business Development Managerként? Akkor kattints, és nézd meg nyitott pozícióinkat!

*lead: potenciális érdeklődő, ügyfél